Česko Norský most k demokracii zážitkem
 
Bridge2democracy

Projekt

Projekt: Česko Norský most k demokracii zážitkem

Číslo projektu: EHP-CZ-ICP-4-029

Příjemce: Základní škola CoLibri, zastoupena Ing. Pavlem Matějkou http://www.skolacolibri.cz/

Náklady projektu: 3 174 734 CZK (129 581 EUR). Projekt je ze 100% financován z EHP fondů 2014 – 2021, programu Vzdělávání. Prostřednictvím EHP fondů přispívají Island, Lichtenštejnsko a Norsko ke snižování hospodářských a sociálních rozdílů v Evropském hospodářském prostoru (EHP) a k posilování spolupráce s patnácti evropskými státy.

Trvání projektu: od 1. 8. 2022 do 31. 1. 2024

Cíle projektu: Cílem projektu je podpořit a rozvinout inovativní demokratické školy v České republice a Norsku, a tak zvýšit počet mladých lidí, kteří budou zažívat demokratické principy přímo v každodenním běhu školy již od 1. třídy a kteří jsou si vědomi své aktivní role ve společnosti a ve svém životě, umí řešit konflikty a kriticky myslet.

Základní škola CoLibri je zatím malou demokratickou školou s bohatými zkušenostmi komunitně vedené školy. Základní a střední škola Donum Felix je jednou z největších a nejstarších demokratických škol v České republice. CoLibri i Donum Felix patří mezi zakladatele Asociace svobodných demokratických škol sdružujících 15 škol z celé Čr, které spojuje stejný vzdělávací koncept. Základní škola Nyskolen v Oslu je soukromá škola podporovaná státem zaměřená primárně na demokratické vzdělávání. Již od roku 2004 zkoumá, jak uplatňovat přímou demokracii s dětmi a mladými lidmi, pro což vytvořila vlastní kurikulum. CoLibri a Donum Felix budou sdílet s Nyskolen zkušenosti z chodu a vedení demokratické školy a příklady dobré praxe uplatňování demokratických principů na školním sněmech, řešení konfliktů, studentských projetků. Proběhnou 2 worshopy vzájemného učení. Vznikne kurikulum pro učitele Jak učit v demokratických školách, které bude představeno a šířeno na 3 workshopech nejen pro pedagogy demokratických škol. Bude sloužit jak stávajícím demkratickým školám, tak nově vznikajícím, které zapojené instutice podporují. Dalším výstupem projektu bude inovované kurikulum pro žáky a studenty věnované demokracii vytvořené podle kurikula již používaného v Nyskolen. Norské kurikulum bude přeloženo a zaktualizováno vzhledem k zkušenostem všech zapojených škol a vzhledem k místnímu demokratickému uspořádání. Cílovou skupinou projetku jsou stávající a noví učitelé demokratických škol ve výstupu kurikula demokratického vzdělávání a sdílení zkušeností jako zprostředkovatelé a ve výstupu kurikula pro učitele jako koneční příjemci. Dalšími konečnými příjemci projektu jsou žáci a žákyně demokratických škol žadatelů a dalších škol zapojených v Asociaci demokratických škol i nově vznikajících. V projektu budou vytvořeny vlastní webové stránky. Výsledkem projektu bude posílená navázaná spolupráce zapojených škol vedoucí k dalším kontaktům a společným aktivitám například ke vzájemným žákovským stážím 

Aktivity a výstupy projektu:

4.-11.11.2022 proběhla 1. Peer-learningová aktivita v ČR (9 účastníků – 3 CoLibri, 3 Donum Felix, 3 Nyskolen/ týdenní pobyt)

8.-12.5.2023 proběhla 2. Peer-learningová aktivita v Oslu (3 učitelé z CoLibri a 4 učitelé z Donum Felix cestovali do Nyskolen). 

V rámci těchto návštěv pedagogové z CoLibri, Donum Felix a Nyskolen sdíleli zkušenosti z demokratického procesu vedení žáků v průběhu výuky a managementu demokratické školy. Došlo k výměně příkladů dobré praxe, uplatňování demokratických principů na školních sněmech, při řešení konfliktů a v rámci studentských projektů.